PRAKTYKA KLINICZNA
Ocena połykania w oparciu o kwestionariusze polskojęzyczne stosowane w praktyce otolaryngologiczno-foniatrycznej
Więcej
Ukryj
1
Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, Światowe Centrum Słuchu, Klinika Audiologii i Foniatrii, Warszawa/Kajetany
A - Koncepcja i projekt badania; B - Gromadzenie i/lub zestawianie danych; C - Analiza i interpretacja danych; D - Napisanie artykułu; E - Krytyczne zrecenzowanie artykułu; F - Zatwierdzenie ostatecznej wersji artykułu;
Data nadesłania: 15-08-2024
Data ostatniej rewizji: 21-09-2024
Data akceptacji: 25-09-2024
Data publikacji: 13-01-2025
Autor do korespondencji
Paulina Krasnodębska
Klinika Audiologii i Foniatrii, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, ul. Mokra 17, Kajetany, 05-830 Nadarzyn
Now Audiofonol 2024;13(4):81-88
SŁOWA KLUCZOWE
DZIEDZINY
STRESZCZENIE
Wstęp:
Ocena funkcji połykania jest zagadnieniem interdyscyplinarnym. W praktyce otolaryngologiczno-foniatrycznej dysfagia jest objawem często współwystępującym z innymi zaburzeniami funkcji krtani. Niejednokrotnie jest objawem bagatelizowanym ze
względu na niewielkie nasilenie i dominowanie innych dysfunkcji. Uciążliwość dla pacjenta sprawia, że konieczne jest użycie screeningu i trafnych narzędzi diagnostycznych w celu podjęcia decyzji co do ryzyka skutków niepożądanych i konieczności dalszej diagnostyki.
Celem pracy był przegląd kwestionariuszy polskojęzycznych dotychczas stosowanych w praktyce klinicznej.
Materiał i metody:
Przedstawiono zwalidowane do języka polskiego kwestionariusze oceny połykania (Dysphagia Handicap Index, DHI; Eating Assessment Tool, EAT-10; Reflux Symptom Index, RSI) oraz autorską Skalę zaburzeń połykania (Swallowing Disorder Scale, SDS). Ponadto przedstawiono skale nasilenia zaburzeń połykania i wpływu zaburzeń na sposób połykania – Skalę do oceny dysfagii (Dysphagia Severity Rating Scale, DSRS) oraz Skalę nasilenia dysfagii (Swallowing Rating Scale, SRS).
Wyniki:
W artykule omówiono następujące narzędzia: Visual Analogue Scale (VAS), EAT-10, DHI, RSI, SDS.
Wnioski:
W artykule zaprezentowano kwestionariusze polskojęzyczne, wskazując na ich wartość kliniczną w ocenie zaburzeń połykania w praktyce otolaryngologiczno-foniatrycznej. Przegląd kwestionariuszy jednoznacznie pokazał zapotrzebowanie na narzędzia do różnicowania i wstępnej oceny czynnościowych zaburzeń połykania.
FINANSOWANIE
Niniejsze badania i artykuł nie otrzymały żadnej dotacji od agencji działających w sektorze publicznym, komercyjnym lub non-profit.