PRACA BADAWCZA
Analiza porównawcza parametrów akustycznych głosu u dzieci i dorosłych z częściową głuchotą (PD)
Karol Myszel 1, B-F
,
 
 
 
Więcej
Ukryj
1
Wielkopolskie Centrum Słuchu i Mowy Medincus, Konin
 
2
Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, Światowe Centrum Słuchu, Klinika Audiologii i Foniatrii, Warszawa/Kajetany
 
 
A - Koncepcja i projekt badania; B - Gromadzenie i/lub zestawianie danych; C - Analiza i interpretacja danych; D - Napisanie artykułu; E - Krytyczne zrecenzowanie artykułu; F - Zatwierdzenie ostatecznej wersji artykułu;
 
 
Data nadesłania: 15-08-2024
 
 
Data ostatniej rewizji: 24-09-2024
 
 
Data akceptacji: 08-10-2024
 
 
Data publikacji: 13-01-2025
 
 
Autor do korespondencji
Karol Myszel   

Wielkopolskie Centrum Słuchu i Mowy Medincus, Centrum Słuchu i Mowy, ul. Wodna 39/3A, 62-500 Konin
 
 
Now Audiofonol 2024;13(4):48-56
 
SŁOWA KLUCZOWE
DZIEDZINY
STRESZCZENIE
Wstęp:
Badania dotyczące wpływu niedosłuchu na jakość głosu prowadzone są od wielu lat w ośrodkach na całym świecie. Liczne publikacje wskazują, że zaburzenia kontroli słuchowej głosu u pacjentów z zaburzeniami słuchu prowadzą do dysfunkcji głosu o charakterze czynnościowym. Od około 20 lat przedmiotem wielu badań naukowych jest częściowa głuchota (PD). Jednym z obszarów tych badań jest jej wpływ na jakość głosu pacjentów. Niniejsza praca przedstawia wyniki pierwszych na świecie szczegółowych analiz tego zagadnienia.

Materiał i metody:
Grupę badaną stanowili pacjenci Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu (IFPS) w Warszawie w latach 2014–2021. Analizie poddano parametry akustyczne głosu 44 dzieci z częściową głuchotą prelingwalną w wieku 7–12 lat. Następnie przeanalizowano głos 25 osób dorosłych z częściową głuchotą postlingwalną. Próbki głosu analizowano za pomocą programu MDVP firmy Kay Elemetrics.

Wyniki:
Częściowa głuchota powoduje zmiany w parametrach akustycznych głosu u dzieci i dorosłych. W obu badanych grupach stwierdzono odchylenia w zakresie parametrów opisujących zmiany częstotliwości (vF0), amplitudy (vAm, sAPQ) oraz obecność szumu. Różnice między dziećmi i dorosłymi dotyczyły częstotliwości podstawowej (F0) oraz wskaźnika dyskretnej fonacji (SPI), które u osób dorosłych nie wykazywały zmian istotnych statystycznie w stosunku do grupy kontrolnej. Jednakże u dorosłych zmiany istotne statystycznie dotyczyły większej liczby parametrów, wykazując wzrost Jita, Jitt, APQ, sAPQ, Shim, ShdB, RAP, PPQ, sPPQ, DSH, NSH i DUV.

Wnioski:
Większa liczba parametrów ulegających istotnym zmianom u dorosłych wynika z dłuższego czasu trwania deprywacji słuchowej w porównaniu do znacznie krótszego okresu deprywacji u dzieci. U dzieci wartości i kierunki zmian parametrów akustycznych wykazywały zmienność o charakterze mniej regularnym. Wynika to z faktu, że u dzieci z częściową głuchotą w grupie wiekowej 7–12 lat rozwój struktury akustycznej głosu jest opóźniony w stosunku do grupy dzieci prawidłowo słyszących. Badanie obejmowało dzieci na różnych etapach rozwoju głosu, co wpłynęło na wystąpienie różnic w stosunku do grupy dorosłych. Zmiany parametrów głosu u dorosłych wykazywały zmienność o charakterze bardziej regularnym oraz dotyczyły większej liczby parametrów. Ma to także związek z postlingwalnym charakterem niedosłuchu, który to niedosłuch powoduje wytworzenie w pamięci słuchowej na wcześniejszych etapach życia mechanizmów kontroli słuchowej.
FINANSOWANIE
Niniejsze badania i artykuł nie otrzymały żadnej dotacji od agencji działających w sektorze publicznym, komercyjnym lub non-profit.
Scroll to top